Położenie

 

    Podole – Górowa to niewielka miejscowość w gminie Gródek n/Dunajcem, w powiecie nowosądeckim województwa małopolskiego. Wieś leży na Pogórzu Rożnowskim, w granicach Ciężkowicko- Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Bliskość Jeziora Rożnowskiego, malownicze wzgórza, z których możemy podziwiać przepiękne widoki, świeże powietrze, cisza i spokój zachęcają, by poznać ten niepowtarzalny zakątek południowej Polski.
Wśród pięknych lip, będących pomnikiem przyrody, wznosi się cenny, zabytkowy, drewniany kościół późnogotycki zbudowany na przełomie XV/XVI wieku z renesansową polichromią z 1542 roku.

 

 

Podole

W miejscowości Podole znajduje się drewniany, zabytkowy Kościół wykonany na początku XVI w. w stylu Gotyckim (Konsekrowany ok. 1540 r) z elementami barokowymi (posiada więżę o konstrukcji słupowej, i wieżyczkę na sygnaturkę, łączony na zręby, oszalowany, kryty blachą) pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego (do 1863 r p.w. Wszystkich Świętych). Ostatnio odnawiany w 1959 (wewnątrz) i 1994 (zewnątrz). Jednonawowy, z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Polichromia węwnetrzna renesansowa z 1542 r wielkrotnie odnawiana, odsłonięta i konsekrowana w 1959r.- figuralna, o bogatym programie ikonograficznym. Ołtarz główny manierystyczny z 2 poł XVIw. i boczne barokowe z 2 połowy XVIIw. W miejscowości Przydonica, w centrum wsi znajduje się drewniany, zabytkowy Kościół w stylu gotyckim z wieżą barokową zbud. 1527 r. Konsekrowany ok. 1580 r (z tego czasu zachowane zacheuszki). Wieża wzniesiona w XVIII w. Kilkakrotnie odnawiany. Konstrukcja Kościoła zrębowa, z wieżą o konstrukcji słupowej, oszalowany, kryty blacha. Jednonawowy, z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. W prezbiterium polichromia późnorenesansowa przed 1596 r wielokrotnie odnawiana. W nawie polichromia z 1904 r. Ołtarz główny rokokowy 2 poł. XVIII w. archtektoniczny; w polu środkowym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem "Pocieszenia", barokowy ok. poł. XVIIw., łaskami słynący; w zwięczeniu obraz św. Floriana z 2 połowy XVIIIw. W ołtarzach bocznych tryptyki malowane, wybitne dzieła cechowych warsztatów małopolskich.

 

 

Gródek nad Dunajcem
Rodowód miejscowości sięga XIV wieku, a nazwa Gródek odnosi się do zamku broniącego kiedyś doliny Dunajca. Ruiny zamku widoczne są jeszcze na wzgórzu zwanym przez mieszkańców " Małpią Wyspą ". Wzgórze, które po zalaniu doliny Dunajca w 1942 roku i utworzeniu w ten sposób Jeziora Rożnowskiego, stało się wyspą, jest dziś obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków. W rejonie jeziora co roku gnieździ się 165 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie, jak pojawiający się na rozlewiskach na pograniczu Gródka i Bartkowej bocian czarny. Gródek nad Dunajcem w okresie letnim staje się bardzo popularną miejscowością
wypoczynkową, w której turyści "znajdują bazę o zróżnicowanym standardzie, w tym hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, kwatery prywatne.
W Gródku nad Dunajcem znajduje się siedziba Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, Urzędu Pocztowego, Straży Pożarnej, Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, gabinetu stomatologicznego, apteki.

 

 

Bartkowa
Tu krzyżują się szlaki turystyczne i drogi na "cztery strony świata". Położona nad Zatoką Bartkowską wieś jest cenionym kurortem turystyczno-wypoczynkowym Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego. Oprócz podziwiania walorów widokowych, istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa. Znajdują się tam ośrodki wczasowe: "Stalownik" i "Bartek" o wysokiej jakości usług oraz pola namiotowe - również przystosowane do pobytu przyczep campingowych oprócz tego gospodarze dysponują pokojami gościnnymi. Woda w Jeziorze Rożnowskim od wielu lat posiadają pierwszą klasę czystości. Dogodna komunikacja PKS z Tarnowem, Krakowem, Nowym Sączem. Linia do Nowego Sącza obsługiwana dodatkowo przez prywatnych przewoźników. W Bartkowej przystań statku wycieczkowego pływającego po Jeziorze Rożnowskim, wypożyczalnie sprzętu pływającego, gastronomia.

 



Gmina Gródek nad Dunajcem leży w południowo-wschodniej części Województwa Małopolskiego - należy do Powiatu Nowosądeckiego. Gmina rozciąga się od południowych brzegów Jeziora Czchowskiego, aż po południowo-wschodnie brzegi Jeziora Rożnowskiego. Wschodnia część gminy rozlokowana jest na terenie Pogórza Rożnowskiego. Takie warunki geograficzne określiły jej charakter jako turystyczno-rolniczy.
Obszar Gminy zajmuje 88 km2.
Liczba ludności - 8720 mieszkańców.
Liczba gospodarstw rolnych w gminie wynosi 1197, Najwięcej z nich znajduje się w przedziale obszarowym 1 -2 ha tj. 376 gospodarstw.
Liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych na terenie gminy wynosi - 314
Liczba placówek pocztowych - 3
Liczba aptek-2
Liczba sklepów -50
Liczba restauracji -1
Liczba ośrodków zdrowia - 2
Gmina zgazyfikowana w 80%, wykonano ok., 217 km gazociągu.

Obszar Gminy obejmuje 12 wsi:
Bartkowa-Posadowa,
Bujne,
Gródek nad Dunajcem,
Jelna,
Lipie,
Podole-Górowa,
Przydonica,
Roztoka-Brzeziny,
Rożnów,
Sienna,
Tropie,
Zbyszyce

Jezioro Czchowskie:
Powierzchnia - 346 ha
Długość zlewni- 9 km
Długość linii brzegowej - 23 km
Głębokość max-9,5 m
Pojemność -12 mln m3


Jezioro Rożnowskie:
Powierzchnia -1600 ha
Długość linii brzegowej - 56 km
Długość zbiornika - 22 km
Głębokość max-31 m
Pojemność -170 mln m3


Tu w Gródku zaczynają się piesze szlaki turystyczne i rowerowe na cały teren Pogórza w kierunku Rożnowa i Tarnowa.
Gmina jest wielkim szlakiem turystycznym począwszy od Zbyszyc -uroczej miejscowości położonej na prawym brzegu Jeziora Rożnowskiego, istniejącej od 1242 r, charakterystyczny jest przepiękny kościół gotycki o cechach budowli obronnej z 1440 r. wraz z dobudowaną drewnianą wieżą z XVIII w. (obecnie w odbudowie po pożarze) Okalający las bukowy tworzy naturalny skansen.
Na terenie gminy Gródek nad Dunajcem znaleźć można spokój, czystość dziewiczej przyrody, a w niej świeże powietrze l gościnnych ludzi. Jest to kraina z wszystkimi walorami widokowymi, tworzącymi niepowtarzalne piękno. Piękna tego dopełniają ślady historii bujnego rozkwitu osadnictwa i gospodarki. Najdłużej nad jeziorem trwa sezon dla wędkarzy, szczególnie tych, którzy preferują dyscyplinę spławikową. Jesienią w Bartkowej można złowić szczupaka, zaś w Gródku nad Dunajcem oraz w Lipiu sporego sandacza, a nawet suma. Zdaniem wędkarzy, od kilku lat, kiedy to w Nowym Sączu oddano do użytku oczyszczalnię ścieków, czystość wód Dunajca i Jeziora znacznie się poprawiła a wraz z poprawą wróciły niektóre gatunki ryb.

 

Szlaki turystyczne:

Przez tereny gminy Gródek nad Dunajcem przebiegają trzy szlaki:czerwony, niebieski i żółty. Powstanie tych szlaków związane jest ściśle z budową zapory w Rożnowie rozpoczętą w 1935 roku. W 1937 roku w środowisku działaczy turystycznych i przy wsparciu ówczesnych władz starostwa,podjęto działania w celu utworzenia szlaków turystycznych na terenach otaczających przyszłe jezioro.W tym samym roku zostaje wyznaczony szlak biało-czerwono-biały prowadzący z Nowego Sącza przez Jelną do Rożnowa, Szlak ten później został skrócony do Bartkowej z powodu rozwinięcia koncepcji długiego szlaku niebieskiego: Tarnów-Bartkowa-Rożnów-Just-Limanowa-Kamienica-Lubań-Czorsztyn-Pieniny-Szczawnica-granica państwa-Obidza-Wlelki Rogacz. W roku 1968 następuje kolejna modernizacja szlaku b-c-b (Nowy Sącz-Bartkowa) na odcinku Jelna-Kobylnica- Glinik na żądanie władz wojskowych, a w roku 1984 jego ostatnia modyfikacja na północ od Jelnej. Szlak niebieski istniejący przed podjęciem decyzji o budowie zapory w Rożnowie zostaje zmodyfikowany i przedłużony o odcinki prowadzące do przyszłego jeziora, a później dalej do Tamowa. W roku 1936 poprowadzono odcinki Limanowa-Jaworz-Rojówka-Just, a w rok później odcinek Just-Rożnów.

Przed wojną do sztoku niebieskiego doprowadzono szlak: Męcina-Jaworz - kolor żółty. A w latach pięćdziesiątych kolejne: Pisarzowa-Sałasz - kolor zielony i Łososina Góma-Sałasz - kolor zielony. Kolejna modyfikacja szlaku niebieskiego miała miejsce w 1988 roku, kiedy przełożono odcinek Bartkowa-Bukowiec. Ostatnia modyfikacja to projekt przełożenia odcinka szlaku prowadzącego z Bartkowej do Rożnowa.Opis tego odcinka brzmi: „Z Bartkowej (przystanek PKS w kierunku Rożnowa) nowa trasa szlakubiegnie w kierunku północno-zachodnim razem ze znakami żółtymi szlaku Bartkowa-Jamna wznosząc się wśród pól i pojedynczych zagród ku brzegowi lasu. Na południe rozległy widok na basen Jeziora Rożnowskiego, na wschód widać dolinę Przydonickiego Potoku zamkniętą na horyzoncie grzbietem Bukowca, a od południa wzgórzami Glinika i Żebraczki. Szlak biegnie lasem około 400 m dochodząc do drogi leśnej (B). Tu szlak żółty odchodzi na północ, a nasz szlak biegnie na zachód, a potem na południe drogą okalającą głęboko wcięta dolinę potoku Wiesiółka. Przy pierwszych domach Wiesiółki, szlak przybiera kierunek zachodni, trawersując północne zbocza wzgórza i dochodząc do drogi Bartkowa-Rożnów w pobliżu przystanku PKS.